Karkonosze
22. Kowary (PKP) – Kowary – Budniki – Skalny Stół
22. Kowary (PKP) – Kowary – Jedlinki – Kazalnica – Budniki – Skalny Stół
Czas przejścia: około 3 godzin, dodatkowo przejście na Przełęcz Okraj 45′
Różnica wzniesień: ok. 840 m.
Stopień trudności: wysoki, strome podejście
Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu.
Szlak rozpoczyna bieg w słynących z produkcji dywanów Kowarach, gdzie można dojechać z Jeleniej Góry pociągiem, lub z Karpacza PKSem. Przez Kowary przechodzą także szlaki .
Od dworca kolejowego, szlak prowadzi ulicami przez całe centrum Kowar, mijając między innymi Urząd Miejski. Wreszcie, przecinając tory kolejowe, schodzi z asfaltowych dróg, opuszczając miasto.
Przez kilometr, prowadząc wśród otwartej przestrzeni, szlak dociera wreszcie do lasu, przez który prowadzi dalej przyjemną spacerową drogą, aż do leśniczówki w Jedlinkach. Za nią przez około dwa kilometry szlak wiedzie znowu asfaltem, by od rozdroża nieopodal skalnej Kazalnicy rozpocząć stromą wspinaczkę wzdłuż strumienia Malina. Po pokonaniu okołodwustometrowej różnicy wzniesień droga dociera do starej karkonoskiej wsi, po której została dziś tylko niewielka łąka i nazwa – Budniki. Tutaj szlak krzyżuje się z Tabaczaną Ścieżką, którą szlak prowadzi na Przełęcz Okraj.
Za Budnikami nachylenie prowadzącej dalej wśród drzew ścieżki rośnie jeszcze bardziej. Po kamieniach wiedzie ona na położony ponad trzysta metrów wyżej Kowarski Grzbiet, na Skalny Stół, gdzie spotkawszy szlak kończy swój bieg.
Najbliższym Skalnemu Stołowi schroniskiem jest znajdujący się na Przełęczy Okraj Muflonik, odległy o około cztery kilometry.
Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 2 września 2006, godz. 12:32
Komentarze: 1
-
Anonim napisał(a): 12 października 2007, 18:33
po budnikach pozostał oprócz polany fundament istniejącego jeszcze po II wojnie swiatowej domu sanatoryjnego „INKA” którego pacjentami byli m. in. byli partyzanci na których psychice oblicze wojny pozostawiło odciśnięte piętno. ponadto przed 1945 we wsi istniała najmn w prusach szkoła utrz nawet dla kilku uczniów. to tak w ramach ciekawostki. STUDENT TURYSTYKI Z GORZOWA WLKP