Karkonosze

[ Szukaj ]

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik ogólnie

Ruiny Zamku Chojnik znajdują się na wznoszącym się na 627 metrów nad poziom morza granitowym wzgórzu o nazwie, od której wzięła się nazwa zamku. Najbliżej jest do nich z Sobieszowa, choć można odbyć dłuższe wycieczki z Piechowic lub Michałowic, a nawet Szklarskiej Poręby. Ruiny są udostępnione zwiedzającym latem w godzinach 10-17, zaś w pozostałych miesiącach (z wyjątkiem grudnia i stycznia, kiedy wejście na zamek jest zamknięte) można je zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16.

W obrębie murów działa schronisko turystyczne, w którym warto spędzić noc, zwłaszcza w czasie jednej z burz, których błyskawice upodobały sobie to miejsce.

Zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które corocznie organizuje w drugą sobotę i niedzielę września turniej rycerski „O Złoty Bełt Chojnika”.

Historia Zamku Chojnik

Zamek Chojnik był dawniej zwany Chojniastym, a w połowie XIX wieku także Sosnowcem. Jedna z legend mówi o istniejącej tu już w roku 1241 drewnianej warowni.

Pierwszy dokument o zamku pochodzi z roku 1364. Zamek został wzniesiony przez Bolka II, małego księcia świdnicko-jaworskiego w celu obrony nowoskolonizowanych terenów. Po śmierci Bolka II, ostatniego z Piastów świdnicko-jaworskich, w 1368 roku zamek przeszedł w ręce wdowy po nim, księżnej Agnieszki, która oddała go w użytkowanie jednemu z rycerzy swojego dworu. W roku 1381 jako właściciel Chojniastego występuje protoplasta śląskiej rodziny rycerskiej Schaffgotschów. W okresie od XIV do XVII wieku zamek był kilkakrotnie rozbudowywany. 31 sierpnia 1675 roku spłonął od uderzenia pioruna i od tego momentu nigdy nie został odbudowany. W XIX wieku w obrębie siedemnastowiecznych murów zbudowano schronisko turystyczne.

Okolice Zamku Chojnik

Krótki, niezbyt trudny spacer na Chojnik można odbyć z Sobieszowa, do którego z Karpacza lub Szklarskiej Poręby można dojechać PKSem. W Sobieszowie obieramy szlak czarny lub czerwony i po niecałej godzinie przyjemną drogą przez las docieramy do zamku. Osobiście polecam szlak czarny, gdyż prowadzi on pomiędzy interesującymi Zbójeckimi Skałami oraz przez Dziurawy Kamień, choć z kolei szlak czerwony jest nieznacznie łagodniejszy. Można jednak wejść jednym z nich, a zejść drugim.

Z Michałowic na Chojnik prowadzi lasem szlak zielony. Można do niego dotrzeć także z Jagniątkowa nieoznaczoną leśną ścieżką. Z Podgórzyna zaś pod zamek dociera szlak żółty, gdzie spotyka się ze wspomnianym już zielonym. Z tego rozwidlenia kawałek należy jeszcze podejść szlakiem czarnym.

Zamek Chojnik znajduje się w enklawie parku narodowego. W jego pobliżu znajdują się liczne ciekawe formacje skalne, zaś dodatkową atrakcją jest z pewnością muzeum i dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego mieszczące się w Sobieszowie.

Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 6 lipca 2006, godz. 10:52

komentarze 3

  • miłośnik chojnika napisał(a): 19 października 2007, 20:26

    na zamek chojnik można również dojść przepiękną trasą z miejscowości Zachełmie!

  • Grzegorz Krugły napisał(a): 20 października 2007, 11:02

    Miłośniku Chojnika, jeśli miałbyś ochotę opisać tę trasę, chętnie umieszczę Twój opis w serwisie :)

  • tofik napisał(a): 21 stycznia 2008, 17:57

    Bardzo fajny opis Flory , tylko by sie przydało troche więcej tego było by lepiej :)

Dodaj swój komentarz