Karkonosze

[ Szukaj ]

31. Kowary (Radociny) – Uroczysko – Podgórze – Przełęcz Kowarska

31. Kowary (Radociny) – Kowary – Uroczysko – Podgórze – Przełęcz Kowarska

Czas przejścia: około 2 godzin, dodatkowo powrót do schroniska Nad Jedlicą 10′, przejście na Przełęcz Okraj 90′

Różnica wzniesień: ok. 230 m.

Stopień trudności: niski

Zależność od pogody: brak

Ten krótki spacerowy szlak rozpoczyna bieg w Radocinach, podmiejskiej dzielnicy słynących z produkcji dywanów Kowar, gdzie można dojechać z Jeleniej Góry pociągiem, lub z Karpacza PKSem. Przez Kowary przechodzą także szlaki .

Od Nowego Dworu w Radocinach, szlak prowadzi ulicami przez całe centrum Kowar, mijając między innymi Urząd Miejski oraz kaplicę świętej Anny, położoną na widokowym wzgórzu. Wreszcie, przecinając tory kolejowe, szlak opuszcza miasto, by po kilkuset metrach wejść na leśną ścieżkę Uroczyska i dotrzeć nad Wodospad Piszczałka. Nieopodal spotykają się szlaki .

Parę minut drogi za rozdrożem w Uroczysku, szlak wychodzi z lasu i wraca do Kowar, by ich podmiejskimi uliczkami doprowadzić do znajdującego się w Podgórzu schroniska Nad Jedlicą.

Dalej, przez dwa kilometry szlak wiedzie wznosząc się systematycznie asfaltową drogą wzdłuż Kuźniczego Potoku aż na widokową Przełęcz Kowarską, gdzie kończy swój bieg, spotkawszy szlak .

Najbliższym przełęczy schroniskiem jest to nad Jedlicą, odległe o niecałe dziesięć minut drogi w dół. Można także wejść na Przełęcz Okraj, gdzie znajduje się młode schronisko Muflonik.

Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 2 września 2006, godz. 12:34