Karkonosze

[ Szukaj ]

Karpacz

Karpacz ogólnie

Karpacz Karpacz jest miastem położonym u stóp Śnieżki. Prawa miejskie nadano mu w 1960 roku, zaś dziś liczy sobie prawie sześć tysięcy mieszkańców. Dzięki malowniczemu położeniu i łagodnemu klimatowi jest to dziś jedna z największych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w Polsce.

Swą popularność zawdzięcza także niezłej jak na polskie warunki bazie turystycznej, sporej liczbie hoteli i pensjonatów oraz dobrym połączeniom komunikacyjnym. W okolicach Karpacza odbyć można wiele interesujących spacerów i zwiedzić wiele miejsc ciekawych, widokowych i tajemniczych.

Historia Karpacza

Kapliczka koło Bachusa Pierwsze wzmianki o Karpaczu pochodzą z przełomu XIV i XV wieku i związane są z działalnością górników i poszukiwaczy skarbów. W XV i XVI wieku rozwinęła się eksploatacja srebra i ołowiu oraz produkcja węgla drzewnego dla kuźni w Kowarach. Od XVII do połowy XIX wieku, dzięki przybyszom z Czech, Karpacz (wówczas wieś Krzywa Góra) był znaczącym ośrodkiem zielarstwa i ziołolecznictwa. Leki miejscowych zielarzy zwanych laborantami docierały nawet do Europy Zachodniej. W połowie XIX wieku działalność zielarzy zanikła wskutek urzędowych zakazów. Jednocześnie zaczął nasilać się ruch o charakterze turystycznym, a doprowadzenie do Karpacza w 1895 roku linii kolejowej przyspieszyło rozwój turystyki i zmianę charakteru miejscowości.

Okolice Karpacza

Świątynia Wang Największą atrakcją turystyczną w samym mieście jest z pewnością kościółek Wang z XII wieku, przeniesiony tu z Norwegii w roku 1842. Innymi zabytkami w mieście są dom laboranta, karczma sądowa (obecny dom wczasowy „Bachus”) oraz budynek Muzeum Sportu i Turystyki. Naprzeciwko „Bachusa” rośnie okazała lipa, zwana „sądową” (jest ona pomnikiem przyrody).

W pobliżu hotelu „Skalny” znajduje się malownicza grupa Kruczych Skał z dwiema grotami, które stanowią ślad dawnej działalności górniczej. Z wierzchołka tych skał rozciąga się wspaniały widok na wschodnie Karkonosze, zaś na ich zboczu można potrenować wspinaczkę.

Warto będąc w Karpaczu pójść pod skocznię narciarską i zobaczyć Wodospad Łomnicy. W mieście znajduje się wyciąg na Małą Kopę, z której blisko już do Śnieżki, w okolicach której można odbyć wiele wspaniałych wycieczek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie poświęconej temu szczytowi.

Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 15 sierpnia 2007, godz. 11:08

Brak komentarzy - bądź pierwszy

Dodaj swój komentarz