Karkonosze

[ Szukaj ]

04. Słonecznik – Polana – Biały Jar (Karpacz) – Budniki – Przełęcz Okraj

4. Słonecznik – Polana – Dziki Wodospad – Biały Jar (Karpacz) – Wilcza Poręba – Szeroki Most – Budniki – Przełęcz Okraj

Czas przejścia: około 4 godzin

Różnica wzniesień: Słonecznik – Karpacz — ok. -700 m.; Karpacz – Przełęcz Okraj — ok. 350 m.

Stopień trudności: niski, przyjemny spacer

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu.

Szlak rozpoczyna swój bieg na głównym grzbiecie Karkonoszy, nieopodal skałki Słonecznik. Można do niego dojść szlakami .

Wśród kosodrzewiny, niczym zielonym tunelem, szlak dość stromo opada w dół bokiem Kotła Wielkiego Stawu. Po około kilometrze, opuszczając otulinę parku narodowego, wkracza do lasu. Przyjemną, wyściełaną kamieniami ścieżką systematycznie prowadzi w dół aż do Polany, gdzie krzyżuje się ze szlakami .

Z Polany szlak prowadzi dalej przez las, mijając kilka ciekawych skałek, do Dzikiego Wodospadu, by nieco poniżej niego oraz Łomnickiego Rozdroża spotkać się ze szlakami .

W chwilę potem szlak zielony mija hotel Biały Jar i – omijając centrum Karpacza – prowadzi jego opłotkami do Wilczej Poręby. Stąd, po wejściu w las, szlak prowadzi przez Wysoki Most w Sowiej Dolinie, niezbyt stromo, ale nieustannie się wznosząc, do Budników. Jest to polana, na której niegdyś znajdowała się osada; dziś została po niej tylko nazwa. Nasz szlak przecina tutaj szlak .

Dalej szlak prowadzi węższą Tabaczaną Ścieżką, znacznie się wznosząc przez najbliższy kilometr, by przez ostatnie dwa łagodnie opaść ku Przełęczy Okraj.

Na przełęczy znajduje się nowe schronisko turystyczne, a także drogowe przejście graniczne z Czechami. Spotykają się tutaj szlaki .

Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 2 września 2006, godz. 12:27

Brak komentarzy - bądź pierwszy

Dodaj swój komentarz