Karkonosze

[ Szukaj ]

30. Biały Jar (Karpacz) – Wang – Polana – schronisko Samotnia – schronisko Strzecha Akademicka – Spalona Strażnica – Równia pod Śnieżką – Czarny Grzbiet – Sowia Przełęcz – Przełęcz Okraj

30. Biały Jar (Karpacz) – Wang – Polana – schronisko Samotnia – schronisko Strzecha Akademicka – Spalona Strażnica – Równia pod Śnieżką – Czarny Grzbiet – Sowia Przełęcz – Przełęcz Okraj

Czas przejścia: około 7 godzin,

Różnica wzniesień: Biały Jar – Równia pod Śnieżką — ok. 700 m.; Równia pod Śnieżką – Przełęcz Okraj — ok. -350 m.

Stopień trudności: średni, długi spacer; niski, jeśli rozłożyć drogę na dwa dni

Zależność od pogody: brak.

Szlak rozpoczyna bieg pod hotelem Biały Jar, do którego można dojść z centrum Karpacza szlakiem . Pod hotelem spotykają się także szlaki .

Pierwszy odcinek tego szlaku nie rozpieszcza turysty, pnąc się uliczkami Karpacza stromo do góry, w stronę świątyni Wang. Znajdująca się w Karpaczu Górnym przepiękna drewniana świątynia, pierwotnie zbudowana bez użycia gwoździ, została w XII wieku podarowana przez Norwegów. Spotykają się tu szlaki .

Zaraz obok świątyni szlak wchodzi między drzewa parku narodowego. Jeszcze kilkaset metrów pnie się dość mocno do góry, zanim da wytchnąć turyście. Szeroką, brukowaną „ceprostradą” wiedzie przez Kręgielnię do Polany. Tu znajdowało się niegdyś schronisko im. Bronisława Czecha, które niestety doszczętnie spłonęło; pozostał tylko kamień leżący niegdyś u jego wejścia. Na Polanie spotykają się szlaki .

Kilkaset metrów za Polaną szlak ponownie wchodzi między drzewa. Na pewien czas odchodzi on tutaj od brukowanej drogi, by wieść znacznie przyjemniejszą, choć otwartą dla ruchu turystycznego tylko latem, ścieżką, wzdłuż strumieni Łomnicy.

W chwilę po minięciu Domku Myśliwskiego, szlak przekracza linię kosodrzewiny i dalej prowadzi dnem Kotła Małego Stawu w stronę schroniska Samotnia. Idąc po chyboczących się kamieniach można podziwiać wspaniałe, skalne zbocza tego polodowcowego jaru.

Leżąca nad Małym Stawem Samotnia jest jednym z najpiękniej położonych schronisk w polskich górach. Nieduży, drewniany domek idealnie wtapia się w malownicze otoczenie. Dziesięć minut drogi od niego, na Złotówce, znajduje się natomiast Strzecha Akademicka, duże schronisko, w którym znacznie łatwiej o wolne miejsce. Znajduje się tu także szlak .

Niezwykle widokową drogą szlak wiedzie dalej na główną grań, do Spalonej Strażnicy. Z brukowanej drogi doskonale widać całą Kotlinę Jeleniogórską.

Na Spalonej Strażnicy szlak spotyka się ze szlakiem i dalej, Równią pod Śnieżką, nad którą dumnie wznosi się najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżka, prowadzi do Śląskiego Domu. Tu spotykają się szlaki .

Niebieski szlak omija sam szczyt Śnieżki, prowadząc szeroką drogą jej pokrytym gołoborzem zboczem. Nadrabiając piętnaście minut drogi, można pójść czerwonym szlakiem przez szczyt. Schodząc szerokimi stopniami ze Śnieżki, a dalej wiodąc wśród kosodrzewiny, Czarnym Grzbietem, węższa już teraz ścieżka prowadzi do Czarnej Kopy. Na wszystkie strony roztaczają się tu wspaniałe widoki, zarówno na polską, jak i czeską część gór.

Schodząc stromo w dół po błyszczących mikach i mijając przytulną, czeską Jelenkę, szlak prowadzi wreszcie do Sowiej Przełęczy, spotykając tu szlak i rozdzielając się z .

Prowadząc Kowarskim Grzbietem i przez niezwykle widokowe Czoło, szlak dociera wreszcie do końca swego biegu na Przełęczy Okraj.

Na przełęczy znajduje się nowe schronisko turystyczne, a także drogowe przejście graniczne z Czechami. Spotykają się tutaj szlaki .

Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 2 września 2006, godz. 12:34

komentarze 2

  • geo napisał(a): 14 marca 2007, 22:05

    Nareszcie znalazłem stronę, na której nie tylko opisane są szlaki, ale też wyrysowane. Bardzo użyteczna.

  • Ania napisał(a): 12 lipca 2007, 15:39

    Bardzo ładna i przydatna stronka WIELKI PLUSIK

Dodaj swój komentarz