Karkonosze
05. Biała Dolina (Szklarska Poręba) – Huta Julia – dolna stacja kolei linowej – Szklarska Poręba centrum – wodospad Szklarki – Szklarska Poręba Dolna PKP
5. Biała Dolina (Szklarska Poręba) – Huta Julia – Wysoki Most – dolna stacja kolei linowej – Szklarska Poręba centrum – wodospad Szklarki – Szklarska Poręba Dolna PKP
Czas przejścia: około 5 godzin
Różnica wzniesień: Biała Dolina – Szkl. Por. Dolna PKP — ok. -170 m.
Stopień trudności: niski
Zależność od pogody: raczej brak
Jest to szlak okrążający Szklarską Porębę. Zaczniemy jego opis od skrzyżowania w Białej Dolinie ze szlakiem , który od Hutniczej Górki podąża tędy w Góry Izerskie. Wędrówkę czarnym szlakiem można jednak rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie, jako że szlak ten stanowi zamkniętą pętlę.
Przez pierwsze dwa kilometry szlak prowadzi niezbyt uczęszczanymi uliczkami małej dzielnicy Szklarskiej Poręby, Białej Doliny, do Huty Szkła Julia położonej przy Szosie Czeskiej. Huta ta na całą Europę słynęła niegdyś z produkcji szkła krystalicznego, niestety, wykupiona przez obcokrajowca, została zamknięta.
Spod huty, łącząc się chwilowo ze szlakiem , droga wkracza w las, by po kolejnym kilometrze lekko wznoszącej się drogi doprowadzić do rozdroża nieopodal Wysokiego Mostu. Tutaj swój koniec znajduje szlak .
Przyjemną, leśną drogą, przecinając potok Kamieńczyk i przez jakiś czas wiodąc wzdłuż niego, szlak dociera do dolnej stacji krzesełkowego wyciągu na Szrenicę, by dalej poprowadzić ulicą Turystyczną do centrum miasta. Warto jednak nadrobić kilkadziesiąt metrów drogi i ulicą Uroczą pójść do szlaku ; spotyka on później w centrum opisywany szlak czarny, a prowadzi obok niezwykle interesującego Muzeum Mineralogicznego, w którym oprócz eksponatów znalezionych w Karkonoszach można obejrzeć również minerały z różnych stron świata, a także zakupić niektóre z nich.
Szlak czarny jednak prowadzi ulicą Turystyczną, by spotkawszy po drodze szlaki , ulicą 1 Maja poprowadzić przez dzielnicę Szklarkę na obrzeże miasta.
Polnymi ścieżkami, wśród nielicznych budynków, a dalej lasem, wzdłuż płynącej z szumem Szklarki, szlak prowadzi, mijając liczne ciekawe formacje skalne, do niezwykle malowniczego Wodospadu Szklarki. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach, najliczniej też odwiedzane przez turystów. Woda opada tu kaskadą z wysokości trzynastu metrów, formując charakterystyczny kształt tego wodospadu. Obok znajduje się schronisko Kochanówka.
Szlak prowadzi dalej, najpierw lasem, a potem znów przecinając łąki i mijając nieliczne gospodarstwa, do Szklarskiej Poręby Dolnej, do dworca PKP.
Następnie szlak prowadzi, dosyć mocno się wznosząc, na niezwykle popularny wśród turystów Zakręt Śmierci. Jest to zakręt o 180 stopni na drodze prowadzącej ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju, z którego jednej strony znajdują się skały, z drugiej zaś przepaść.
Stąd, ulicą Armii Krajowej szlak powraca do miejsca, gdzie rozpoczęliśmy jego opis.
Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 2 września 2006, godz. 12:28