Karkonosze

[ Szukaj ]

06. Schronisko pod Łabskim Szczytem – Jagniątków centrum – granica państwa

6. Schronisko pod Łabskim Szczytem – Wysoki Most – Świerczyna – Jagniątków (dom Hauptmana) – Jagniątków centrum – Hucisko – pod Długim Grzbietem – granica państwa

Czas przejścia: około 5 godzin, dodatkowo przejście do schroniska Odrodzenie 30′

Różnica wzniesień: schr. pod Łabskim Szczytem – Jagniątków — ok. -600 m.; Jagniątków – granica państwa — ok. 700 m.

Stopień trudności: wysoki, długie i strome zejście, i podejście

Zależność od pogody: leśne ścieżki mogą być podmokłe, zwłaszcza wiosną i jesienią, a także po obfitych opadach deszczu

Szlak rozpoczyna bieg przy schronisku pod Łabskim Szczytem, do którego można dojść ze Szrenicy lub Szklarskiej Poręby. Pod schroniskiem krzyżują się też szlaki .

Szlak szybko opuszcza otaczającą schronisko łąkę, by wejść do lasu i stromo opadając w dół, przeciąć w drodze do Wysokiego Mostu liczne spływające Morenami strumienie. Na moście spotyka się ze szlakiem .

Wraz z nim, nieco już łagodniej opadając, szlak schodzi do Trzech Jaworów, by dalej wieść już samotnie, asfaltową Drogą pod Reglami przez szczyt Świerczyny i wzdłuż Broczu, do Domu Hauptmana w Jagniątkowie. Ten należący niegdyś do wybitnego niemieckiego dramatopisarza dom, jest z pewnością najważniejszą atrakcją turystyczną tego miasteczka. Dalej szlak przechodzi przez centrum Jagniątkowa, spotykając po drodze szlaki .

Od chwili rozstania się ze szlakiem żółtym, leśna droga Petrowka, którą prowadzi opisywany czarny szlak, zaczyna się coraz stromiej piąć z powrotem na główną grań Karkonoszy. Wiodąc leśną drogą najpierw przez Hucisko, a kilka kilometrów dalej i paręset metrów wyżej przecinając liczne strumienie pod Długim Grzbietem, szlak krzyżuje się ze Ścieżką nad Reglami (szlak ) i wreszcie kończy swój bieg na szlaku , nieopodal czeskiego schroniska Petrovka.

W pół godziny można stąd dojść do schroniska Odrodzenie położonego na Przełęczy Karkonoskiej, gdzie można zjeść ciepły posiłek i zanocować.

Grzegorz Krugły
ostatnia modyfikacja: 2 września 2006, godz. 12:28

Brak komentarzy - bądź pierwszy

Dodaj swój komentarz